Uudenkaupungin Runonkulman galleriassa on lokakuussa esillä kuvataiteilija Keijo Liimataisen Mystistä valoa -näyttely. Liimataisen työhuone ja galleria sijaitsivat samalla paikalla kuin Runonkulman galleria tällä hetkellä. Keijo Liimatainen kuoli vuonna 2014.
Perjantain ja lauantain sekä lauantain ja sunnuntain välisinä öinä on hyvä mahdollisuus nähdä revontulia eteläisessäkin Suomessa.
Uutta Vakan alueen kuukausikisaa on nyt keilattu syyskuu, mutta aloittaa voi vielä lokakuussakin, jolloin ensimmäinen tiistaitulos kirjataan syyskuulle. Kuukausikisassa kärkipaikalle saatiin uusi nimi, kun naantalilaisen Alfa BC:n Vesa Lappalainen keilasi heti ensi yrittämällä keskiarvotuloksen 196,8. Seuraavilla sijoilla olivat ykkösklubilaiset, viime kauden mestari Kari Jalonen keskiarvolla 192,4, Matti Vaininen keskiarvolla 187,6 ja Raimo Virtanen keskiarvolla 182,8.
Maskun Palloseuran vaisu Kolmosen sarjakausi potkittiin päätökseen perjantaina Salon Palloilijoiden vieraana. Sarjan loppua kohden piristynyt sarjajumbo jatkoi vahvasti myös maskulaisia vastaan.
Keskustan paikallisyhdistyksessä Vehmaalla alkoivat kesällä keskustelut siitä, kuka puolueen piiristä voisi ottaa kunnanhallituksen puheenjohtajan tehtävän vastuulleen jäljellä olevaksi vaalikaudeksi.
Nousiaisten kunnanhallitus hyväksyi lasten ja nuorten hyvinvointirahaston esityksen Henrikin yhtenäiskoulun irtaimiston hankinnasta ja koulun nuorisotyöntekijän palkkakustannuksista.
Vehmaalla 5.- ja 6.-luokkalaiset viettivät lauantain koulupäivää metsästysseura Eräveikkojen ja Vehmaan Hirvikyttien vieraana syyskuun alkupuolella.
Mynämäen valtuusto hyväksyi maanantaina keskustan asemakaavan muutoksen. Tavoitteena on mahdollistaa liike- ja toimistotilojen rakentaminen ja laajentaminen. Kaavamuutos tuo tilaa myös uusille asunnoille.
Käyntiosoite
Rauhankatu 8, Uusikaupunki
Aukioloajat: klo 8-16
Postiosoite
PL 84, 23501 Uusikaupunki
Sähköpostiosoitteet
ilmoitukset@vakka.fi
toimitus@vakka.fi
etunimi.sukunimi@vakka.fi
Sivustomme käyttää evästeitä.