JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.
Urpiaista ei tänäkään vuonna näkynyt Pihabongauksessa. Laji on jo toista talvea lähes täysin kateissa.

Urpiaista ei tänäkään vuonna näkynyt Pihabongauksessa. Laji on jo toista talvea lähes täysin kateissa.

Ari Nordström

Uutiset
27.1.2026 10.05

Pihabon­gauk­sessa havaitut linnut olivat tuttuja

Run­saim­mat la­jit oli­vat useim­pien tal­vien ta­paan ta­li­ti­ai­nen, kel­ta­sirk­ku ja si­ni­ti­ai­nen. Ylei­sim­piä eli useim­mil­la pi­hoil­la ha­vait­tu­ja la­je­ja oli­vat puo­les­taan odo­te­tus­ti ta­li­ti­ai­nen, si­ni­ti­ai­nen ja ha­rak­ka.

Pi­ha­bon­gauk­sen 20-vuo­tis­ta­pah­tu­mas­sa vii­kon­lop­pu­na run­saim­pien ja ylei­sim­pien la­jien kär­jes­sä ei ko­et­tu yl­lä­tyk­siä. Run­saim­mat la­jit oli­vat useim­pien tal­vien ta­paan ta­li­ti­ai­nen, kel­ta­sirk­ku ja si­ni­ti­ai­nen. Ylei­sim­piä eli useim­mil­la pi­hoil­la ha­vait­tu­ja la­je­ja oli­vat puo­les­taan odo­te­tus­ti ta­li­ti­ai­nen, si­ni­ti­ai­nen ja ha­rak­ka.

Vaik­ka ha­ra­koi­ta ha­vait­tiin suun­nil­leen joka toi­sel­la pi­hal­la, laji on taan­tu­nut sel­väs­ti jo vuo­sien ajan. Myös va­ris on vä­hen­ty­nyt. Mo­lem­pia la­je­ja on ol­lut Pi­ha­bon­gauk­ses­sa vain ker­ran vä­hem­män kuin nyt. En­tis­tä har­vi­nai­sem­pi näky pi­hois­sa on myös fa­saa­ni. Pi­ha­bon­gauk­sen al­ku­vuo­sis­ta se on vä­hen­ty­nyt al­le puo­leen.

Pih­la­jan­mar­jo­jen puut­tees­sa mar­ja­lin­tu­ja eli til­hiä ja rä­kät­ti­ras­tai­ta ha­vait­tiin odo­te­tus­ti hy­vin vä­hän. Mus­ta­ras­taal­la oli sil­ti kaut­ta ai­ko­jen toi­sek­si pa­ras tu­los. Leu­don al­ku­tal­ven an­si­os­ta mus­ta­ras­tai­ta jäi run­saas­ti tal­veh­ti­maan, ja tam­mi­kuun pak­ka­set toi­vat ras­taat pi­hoi­hin. Myös pu­na­rin­to­ja on jää­nyt run­saas­ti tal­veh­ti­maan. Vain ker­ran nii­tä on ol­lut Pi­ha­bon­gauk­ses­sa enem­män kuin nyt.

Ur­pi­ai­nen on jo tois­ta tal­vea lä­hes täy­sin ka­teis­sa. Sen tal­vi­kan­ta vaih­te­lee suu­res­ti. Tois­sa vuon­na ur­pi­ai­nen oli Pi­ha­bon­gauk­sen run­sain laji.

En­nä­tys­run­saas­ti ha­vait­tiin puu­kii­pi­jöi­tä. Sil­lä lie­nee ol­lut hyvä pe­si­mä­vuo­si sa­moin kuin pyrs­tö­ti­ai­sel­la. Nii­tä on ha­vait­tu vain ker­ran enem­män kuin nyt. Pyrs­tö­ti­ai­sel­la hy­vää pe­si­mä­vuot­ta täy­den­si voi­ma­kas syys­va­el­lus.

Alus­ta­vat tu­lok­set pe­rus­tu­vat noin 10 000 pai­kan ha­vain­toi­hin. Kaik­ki­aan tä­män vuo­den Pi­ha­bon­gauk­ses­sa on tois­tai­sek­si il­moi­tet­tu ha­vain­to­ja 95 lin­tu­la­jis­ta.

Näköislehdet

Kysely