Israelin ja Hamas-terroristijärjestön välillä on sota, jonka Hamas aloitti. Tästä on syntynyt kierre, jolle ei näytä olevan päätettä. Nyt keskustellaan kahden valtion mallista. Yksi ongelma on siinä, että molemmilla olisi sama pääkaupunki.
Nousiaisten kunnanhallitus hyväksyi maanantain kokouksessaan Pohjola Vakuutus Oy:n 80 000 euron kertakorvaussopimuksen heinäkuussa tulipalossa vaurioituneesta Pikisaaren virkistysalueen saunarakennuksesta.
Ilmatieteen laitoksen 15. syyskuuta tekemän ennusteen mukaan Suomen yli liikkuu kuluvan viikon aikana useita matalapaineita. Sää on tuulista, ja myös sateita saadaan yleisesti. Päivälämpötilat ovat viidentoista asteen molemmin puolin, yöt ovat ajankohtaan nähden tavanomaista lämpimämpiä.
Kaksi kerta vuodessa tehtävä pk-yritysbarometri julkaistiin jälleen viime viikolla. Kesä-heinäkuussa tehdyn kyselyn mukaan Varsinais-Suomen pienten ja keskisuurten yritysten suhdanneodotukset olivat melkoisen vaisut. Seutukunnista Vakka-Suomen luvut olivat erityisen alavireiset.
Varsinais-Suomen Kompassiviesti 2 suunnistettiin Piikkiön Korvenmäen kuntoradan alueella tiistaina. Viesti toteutettiin pariviestinä, jossa joukkueen muodosti kaksi saman sarjan juoksijaa. Kumpikin juoksija suunnisti kaksi eri osuutta.
Suomalaisen jazzin grand-old-man Juhani ”Junnu” Aaltonen tulee tänäkin vuonna konsertoimaan Mietoisiin. Monille tuttu perinne jatkuu Mietoisten kirkossa perjantaina 19.9. kello 18. Jo 18 vuotta peräkkäin aina kerran vuodessa on paikkakunnalla päästy nauttimaan maestron musisoinnista. Junnu Aaltonen on ollut erityisen tykästynyt Mietoisten kirkon akustiikkaan, jossa huilu soi poikkeuksellisen kauniisti. Myös paikallisen yleisön lämmin vastaanotto on ollut hänelle merkityksellistä.
Käyntiosoite
Rauhankatu 8, Uusikaupunki
Aukioloajat: klo 8-16
Postiosoite
PL 84, 23501 Uusikaupunki
Sähköpostiosoitteet
ilmoitukset@vakka.fi
toimitus@vakka.fi
etunimi.sukunimi@vakka.fi
Sivustomme käyttää evästeitä.