Vakka-Suomen Taideyhdistys jatkaa 50-vuotisjuhlavuottaan ja yhdistys on toteuttanut Uudenkaupungin torilla sijaitsevaan lasihuoneeseen elokuun ajaksi ”Juhlat” -installaation.
Taideyhdistyksen hallitus kokoontui kesäkuun lopussa ideoimaan teosta ja juhlateema oli luonnollinen valinta installaation aiheeksi. Jäsenistöä saatiin kiitettävästi mukaan nopealla aikataululla ja teokseen on ripustettu valokuvaprinttejä yhdistyksen jäsenten teoksista. Heinäkuussa hallitus piti helteisen hauskat koristetalkoot, jossa tehtiin yhdessä viirejä ja muita koristeita ja suunniteltiin tarkemmin juhlapöydän koristelua.
Itse teoksen rakentaminen oli nopeaa ja lopputulos yllätti hienoudellaan. Yhdistys toivoo torilla kävijöiden kokevan teoksen äärellä iloista ja kepeää juhlatunnelmaa.
Taideyhdistyksen juhlavuosi jatkuu lauantaina 15.8. Gasthaus Pookin pihaliiterissä järjestettävällä Lasten Taiteiden yöllä, jota Taideyhdistys on järjestämässä yhdessä Nukketeatteri Piironginlaatikon kanssa. Lokakuussa on vuorossa vuosinäyttely Crusellin Liljelund-hallissa, ja näyttelyn teemana on ”Yhtä juhlaa”.