JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.
Nousiaisten Laulajissa on tällä hetkellä 13 kuorolaista. Kuoronjohtajana ja säestäjänä toimii kanttori ja laulunopettaja Tiina Lustig (edessä 3. vasemmalta).

Nousiaisten Laulajissa on tällä hetkellä 13 kuorolaista. Kuoronjohtajana ja säestäjänä toimii kanttori ja laulunopettaja Tiina Lustig (edessä 3. vasemmalta).

Kulttuuri
Nousiainen
14.3.2026 11.10

Nousiaisten Laulajien muistojen säveliä Kalliopohjalla

En­si vuon­na tu­lee ku­lu­neek­si 45 vuot­ta kuo­ron pe­rus­ta­mi­ses­ta.

Nou­si­ais­ten Lau­la­jat pa­laa kuo­ron al­ku­läh­teil­le Muis­to­jen sä­ve­liä -kon­ser­tis­sa lau­an­tai­na 28.3. klo 16 Nou­si­ais­ten Kal­li­o­poh­jal­la. Sa­mal­la kon­sert­ti toi­mii kun­ni­a­no­soi­tuk­se­na kuo­ron pit­kä­ai­kai­sel­le pu­heen­joh­ta­jal­le, vii­me ke­vää­nä edes­men­neel­le Pek­ka Lii­ka­ril­le.

– Hä­nen pa­la­va in­ton­sa ja ide­oin­tin­sa vä­lit­tyi sekä kuo­ro­lai­sil­le et­tä kuu­li­joil­le huu­mo­ria unoh­ta­mat­ta, ker­too ny­kyi­nen pu­heen­joh­ta­ja Ar­ja Var­jo­nen.

En­si vuon­na tu­lee ku­lu­neek­si 45 vuot­ta kuo­ron pe­rus­ta­mi­ses­ta. Au­lik­ki Vah­te­ran eh­do­tuk­ses­ta vuon­na 1982 aloit­ti nai­sää­nin Valp­pe­rin kuo­ro kan­sa­lai­so­pis­ton alai­suu­des­sa. Mie­hiä saa­tiin mu­kaan myö­hem­min, jol­loin syn­tyi se­ka­kuo­ro Nou­si­ais­ten Lau­la­jat.

Sit­tem­min kuo­ro re­kis­te­röi­tyi ja se on toi­mi­nut ak­tii­vi­ses­ti esit­tä­en mu­siik­kia lai­das­ta lai­taan. Kuo­ron vah­vuus oli par­haim­mil­laan 30 lau­la­jaa, kun ny­kyi­sin lau­la­jia on 13.

Kuo­ron­joh­ta­ja­na ja sä­es­tä­jä­nä toi­mii kant­to­ri, lau­lu­no­pet­ta­ja Tii­na Lus­tig.

Ar­ja Var­jo­nen ker­too, et­tä kun kon­ser­tin oh­jel­maa poh­dit­tiin yh­des­sä kuo­ro­lais­ten kans­sa, nou­si­vat ope­ret­ti­sä­vel­mät vah­vak­si suo­si­kik­si. Ope­ret­ti­vals­se­ja on kuo­ron oh­jel­mis­tos­sa esi­tet­ty men­nei­nä vuo­si­na mo­nis­sa ti­lai­suuk­sis­sa niin Kal­li­o­poh­jan viih­dyt­tä­vis­sä lau­luil­ta­mis­sa kuin myös ti­lai­suuk­sis­sa Nou­si­ais­ten ul­ko­puo­lel­la.

Ope­ret­ti­sä­vel­mien li­säk­si maa­lis­kuun vii­mei­sen lau­an­tain kon­ser­tis­sa kuul­laan kuo­rol­ta tut­tu­ja lau­lu­ja eri vuo­si­kym­me­nil­tä sekä du­et­to et­tä soo­lo­e­si­tyk­siä.

Kah­vit­te­lun ja ar­pa­jais­ten jäl­keen on mah­dol­li­suus siir­tyä par­ke­til­le, sil­lä kon­sert­ti päät­tyy lau­luil­ta­mien tyy­liin tans­sei­hin. Tah­deis­ta vas­taa duo Jere Vilk­ki­nen & Eli­na Uk­ko­nen.

Lip­pu­ja voi os­taa ovel­ta sekä en­nak­koon kuo­ro­lai­sil­ta, Nou­si­ais­ten Kuk­ka-Unel­mas­ta ja My­nä­mä­en Kuk­ka­huo­ne Au­gus­tas­ta kä­teis­mak­sul­la. Kah­vi kuu­luu kon­sert­ti­li­pun hin­taan.

Näköislehdet

Kysely