JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.
Varha ei peri tällä hetkellä viivästyskorkoja laskuistaan.

Varha ei peri tällä hetkellä viivästyskorkoja laskuistaan.

Arkisto / Jesse Ranta

Uutiset
3.11.2025 13.51

Varha: Asiakas­las­kujen maksu­muis­tu­tuk­sissa on epäonnistuttu

Uu­sien mak­su­muis­tu­tus­ten lä­het­tä­mi­nen edel­leen tau­ol­la.

Var­si­nais-Suo­men hy­vin­voin­ti­a­lue (Var­ha) pyy­tää an­teek­si mak­su­muis­tu­tuk­sen vii­väs­ty­mis­tä. Hy­vin­voin­ti­a­lue to­te­aa, et­tä asi­a­kas­las­ku­jen mak­su­muis­tu­tuk­sis­sa on epä­on­nis­tut­tu, ja on teh­ty vir­hei­tä.

Var­ha an­toi maa­nan­tai­na 3. mar­ras­kuu­ta alu­e­hal­li­tuk­sel­le ti­lan­ne­kat­sauk­seen mak­su­muis­tu­tuk­sis­ta. Alu­e­hal­li­tus lin­ja­si, et­tä Var­ha sel­vit­tää ja tar­vit­ta­es­sa uu­dis­taa mak­su­muis­tu­tus­ten pro­ses­sia. Var­ha ei lä­he­tä uu­sia so­si­aa­li- ja pe­rus­ter­vey­den­huol­lon mak­su­muis­tu­tuk­sia vii­väs­ty­neis­tä las­kuis­ta en­nen kuin sel­vi­tys on kai­kin osin val­mis.

Alu­e­hal­li­tuk­ses­sa kä­si­tel­lään mar­ras­kuus­sa esi­tys asi­a­kas­las­ku­tuk­sen ja -muis­tu­tus­ten mah­dol­li­sis­ta muu­tok­sis­ta sekä mah­dol­li­sis­ta täs­men­nyk­sis­tä kuo­lin­pe­sien pe­rin­tää kos­kien.

– Olem­me epä­on­nis­tu­neet ja pyy­däm­me an­teek­si asi­ak­kail­le koi­tu­nut­ta vai­vaa. Hy­vin­voin­ti­a­lu­een aloit­ta­es­sa ha­lu­sim­me var­mis­taa en­si­si­jai­ses­ti so­si­aa­lie­tuuk­sien ja palk­ko­jen mak­sun sekä las­ku­jen mak­sun yh­teis­työ­kump­pa­neil­lem­me 47 eri jär­jes­tel­män yh­dis­tä­mi­ses­sä, sa­noo hy­vin­voin­ti­a­lu­e­joh­ta­ja Tar­mo Mar­ti­kai­nen.

Hy­vin­voin­ti­a­lue sel­vit­tää täl­lä het­kel­lä tie­don­siir­toa, tie­to­jär­jes­tel­miä ja pe­rin­tä­ta­paa. Li­säk­si py­ri­tään sul­ke­maan pois mah­dol­li­set kat­kok­set hy­vin­voin­ti­a­lu­euu­dis­tuk­sen eri vai­heis­sa vuo­des­ta 2023 läh­tien. Käyn­nis­sä ole­vas­sa sel­vi­tyk­ses­sä ei tois­tai­sek­si ole löy­ty­nyt syi­tä, jot­ka se­lit­täi­si­vät asi­a­kas­pa­laut­teis­sa esiin nous­sei­ta häi­ri­öi­tä.

– Mak­su­muis­tu­tuk­sia saa­neil­le asi­ak­kail­le on va­li­tet­ta­vas­ti koi­tu­nut koh­tuu­ton­ta yli­mää­räis­tä vai­vaa. Teem­me par­haam­me, et­tä koh­te­lem­me asi­ak­kai­ta yh­den­ver­tai­ses­ti. Pit­kän ajan ta­kaa las­ku­ja ei vält­tä­mät­tä muis­ta ja on asi­ak­kaal­le tie­ten­kin tar­peen näh­dä mak­sun pe­rus­te, sa­noo alu­e­hal­li­tuk­sen pu­heen­joh­ta­ja Nii­na Al­ho.

Var­ha on pi­den­tä­nyt 3.11. al­ka­en Ro­pol­la kä­sit­te­lys­sä ole­vien, asi­ak­kail­le jo lä­he­tet­ty­jen mak­su­muis­tu­tus­ten mak­su­ai­kaa 12.12. saak­ka. Kaik­kien uu­sien mak­su­muis­tu­tus­ten mak­su­ai­kaa pi­den­net­tiin 45 vuo­ro­kau­teen. Mak­su­a­jan pi­den­nys on asi­ak­kail­le mak­su­ton ja muu­tos on voi­mas­sa tois­tai­sek­si.

Var­ha päät­ti lo­ka­kuun lo­pus­sa py­säyt­tää mak­su­muis­tu­tus­ten lä­het­tä­mi­sen tar­kis­taak­seen pro­ses­sin vir­heet­tö­myy­den. Sel­vi­tys liit­tyy vuo­si­na 2023–2025 erään­ty­nei­den las­ku­jen mak­su­muis­tu­tuk­siin.

Var­ha ha­lu­aa hel­pot­taa mak­su­muis­tu­tuk­sia saa­nei­den asi­ak­kai­den ti­lan­net­ta. Yli kak­si viik­koa ylit­tä­vis­tä erä­päi­vän siir­rois­ta eli mak­su­a­jan pi­den­tä­mi­ses­tä ei tois­tai­sek­si ve­loi­te­ta erik­seen. Ke­sä­kuun 2025 jäl­keen erä­päi­vän siir­tä­mi­ses­tä mak­sa­neil­le ku­lut hy­vi­te­tään.

Kuo­lin­pe­sil­tä Var­ha ei täl­lä het­kel­lä peri al­le 1 000 eu­ron saa­ta­via, jos me­neh­ty­mi­ses­tä on yli kuu­si kuu­kaut­ta ai­kaa. Kuo­lin­pe­sien pe­rin­nän mah­dol­li­sis­ta muu­tok­sis­ta tuo­daan mar­ras­kuus­sa esi­tys alu­e­hal­li­tuk­sel­le.

Vii­väs­tys­kor­ko­ja Var­ha ei peri mak­su­muis­tu­tuk­sis­ta tai mak­su­vaa­ti­muk­sis­ta. Mak­sun voi ja­kaa use­am­paan erään il­man ku­lu­ja.

Asi­a­kas­pal­ve­lun su­ju­va toi­min­ta py­ri­tään var­mis­ta­maan. Var­ha kan­nus­taa asi­ak­kai­ta so­pi­maan tar­vit­ta­es­sa li­sää mak­su­ai­kaa tai muis­ta mak­su­jär­jes­te­lyis­tä.

Näköislehdet

Kysely