Vakan alueelta vapaaehtoisia neljästä paikallisyhdistyksestä.
Yli 1000 Mannerheimin Lastensuojeluliiton vapaaehtoista päivystää koulujen läheisyydessä eri puolilla Suomea lukuvuoden alkaessa. Huomioliiveihin pukeutuneet vapaaehtoiset muistuttavat autoilijoita ja muita tienkäyttäjiä hidastamaan vauhtia, kun sadat tuhannet lapset ilmestyvät liikenteeseen kesäloman jälkeen.
Vakan levikkialueelta MLL:n vapaaehtoisia on turvaamassa koulutietä MLL Uudenkaupungin paikallisyhdistyksestä, MLL Rymättylän yhdistyksestä, MLL Nousiaisten paikallisyhdistyksestä ja MLL Naantalin paikallisyhdistyksestä.
Koulutien turvaajat -kampanja järjestetään valtakunnallisesti nyt kolmatta kertaa.
– Haluamme muistuttaa, että turvallinen koulumatka syntyy kaikkien tienkäyttäjien yhteistyöllä. Maltti, nopeusrajoitusten noudattaminen ja lasten huomioiminen ovat tärkeitä asioita aina, mutta erityisesti koulujen alkaessa, toteaa perhekeskustoiminnan vastaava asiantuntija Eila-Mari Väätäinen Mannerheimin Lastensuojeluliitosta.