Maskun hyvinvointityöpajoissa suunnitellaan tulevaisuutta yhdessä.
Maskun kunta
Kunnat saavat valtiolta vuosittain hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen kannustinrahaa. Hyte-raha on valtionavustuksen lisäosa, jonka suuruuteen kunta voi itse vaikuttaa tekemällä kuntalaisten hyvinvoinnin parantamiseen tähtääviä toimenpiteitä ja raportoimalla niistä.
Vuoden 2026 valtionosuuslaskelmassa Maskun hyte-eurot ovat asukasta kohden Suomen toiseksi suurimmat ja Varsinais-Suomessa suurimmat. Varsinais-Suomesta myös Rusko ja Nousiainen ovat maakunnan TOP 10 -listalla. Nousiaisten tulos on maakunnallisessa vertailussa kolmanneksi paras.
Maskun hyte-raha on vuodelle 2026 kaikkiaan 246 763 euroa, mikä tarkoittaa 25,73 euroa kuntalaista kohden. Suomen ykkösellä, Vesilahdella, asukaskohtainen summa on 26,1 euroa. Vaihteluväli koko Suomessa on 11,5 eurosta 26,1 euroon.
Hyte-valtionosuutta maksetaan kunnalle määriteltävän hyte-kertoimen perusteella. Maskulla tämä kerroin on 0,84 koko maan vaihteluvälin ollessa 0,37–0,85 ja keskiarvon 0,63. Jokaiselle Suomen kunnalle lasketaan vuosittain oma kerroin, joka perustuu 50-prosenttisesti toimenpiteisiin ja 50-prosenttisesti tuloksiin.
Toimenpiteet, joita selvitetään THL:n kyselyillä, liittyvät kunnan peruskouluihin, liikuntapalveluihin, hyvinvointityön johtamiseen ja kulttuuripalveluihin. Kyselyissä tiedustellaan lukuisia kunnan hyvinvointitoimenpiteitä, esimerkiksi kouluruokailuun liittyviä käytäntöjä, kulttuurikasvatusohjelmaa ja liikuntaseurojen avustuksia.
Tulokset, joiden perusteella hyte-kerroin puoliksi määräytyy, liittyvät suoraan kuntalaisten hyvinvointia kuvaaviin indikaattoreihin, esimerkiksi kouluterveyskyselyn pohjalta arvioituun paikallisten koululaisten terveydentilaan, kaatumisista aiheutuneiden sairaanhoitojaksojen määrään ja pitkäaikaistyöttömien osuuteen väestöstä.
Hyvinvoinnin ja terveyden edistäminen ja syrjäytymisen ja pahoinvoinnin ennaltaehkäisy ovat kunnan ydintoimintaa, ja ne kytkeytyvät kaikkiin kunnan palveluihin. Koulut, päiväkodit, harrastukset, liikuntaolosuhteiden kehittäminen, lukemisen edistäminen, kulttuuripalvelut, kaikille avoimet kohtaamispaikat ja katujen kunnossapito ovat kaikki hyvinvoinnin edistämistä ja ennaltaehkäisyä.
Maskussa on viime vuosina kehitetty useita toimintamuotoja, joilla pyritään parantamaan asukkaiden elämää, esimerkiksi yhdistysillat, kuntalaiskeskustelutilaisuudet, lasten ja nuorten kulttuurikasvatusohjelma, vaikutusten ennakkoarvioinnin lisääminen, lapsiparlamentti, uudet tapahtumakonseptit, kouluruokailuun liittyvät kyselyt, olennaisten hyvinvointitietojen raportoiminen päättäjille ja liikunnan Kymppikortti.
– Hyvinvointityössä voidaan onnistua vain silloin, kun se on osana kaikkea kunnan toimintaa, kiinni todellisuudessa ja arjessa, ei missään erillään. Tämä huippulukema hyte-kertoimessa on hieno osoitus siitä, että Maskussa yhdistykset, yritykset, kunta ja kaikki paikalliset aktiivit tekevät paljon oikein. Maskussa ihmiset pitävät huolta toisistaan ja myös itsestään, iloitsee hyvinvointi- ja kehitysjohtaja Maija Leino.
Maskussa valmistellaan parhaillaan uutta hyvinvointiohjelmaa.
Nousiaisten hyte-kerroin vuonna on 0,77, joka on kunnalle paras tulos tähän mennessä. Hyte-kertoimen perusteella kunnalle maksetaan valtionosuutta yhteensä 110 300 euroa. Hyte-kertoimen nousua selittävät erityisesti viime vuoden teaviisarikyselyjen tulokset kuntajohdon ja kulttuurin osalta. Tulosten parantamiseksi on tehty vahvaa poikkihallinnollista yhteistyötä. Kuntajohdon tulokset nousivat 43:sta 92:een ja kulttuurin 56:sta 81:een.
Hyte-kertoimeen vaikuttavat myös väestön terveydentilaa kuvaavat muutamat tulosindikaattorit. Nousiaisissa toimeentuloa pitkäaikaisesti saaneiden 25–64-vuotiaiden prosentuaalinen osuus vastaavan ikäisestä väestöstä on pysynyt matalana (0,4) ja alle THL:n määrittämän tavoitearvon (0,5).
Lisäksi koulutuksen ulkopuolelle jääneiden 17–24- vuotiaiden prosentuaalinen osuus vastaavan ikäisestä väestöstä on pysynyt matalana (4,5) ja THL:n määrittämän tavoitetason alapuolella (5). Kaatumisiin ja putoamisiin liittyvät hoitojaksot 65 vuotta täyttäneillä 10 000 vastaavan ikäistä kohden on pysynyt alle THL:n asettaman tavoitetason (alle 230 hoitojaksoa). Nämä edellä mainitut indikaattorit nostavat hyte-kerrointa.
Terveydentilansa keskinkertaiseksi tai huonoksi kokevien 8. ja 9. luokan oppilaiden määrä pysyttelee Nousiaisissa melko korkeana (21), vaikka onkin hieman vähentynyt vuodesta 2023 (26). Lisäksi työkyvyttömyyseläkettä saavien 25–64- vuotiaiden prosentuaalinen osuus vastaavan ikäisestä väestöstä on hieman noussut (6,5) ja on tavoitetason (5) yläpuolella.
Alueen kuntien hyte-kertoimet:
Kustavi 0,54
Masku 0,84
Mynämäki 0,61
Naantali 0,69
Nousiainen 0,77
Taivassalo 0,37
Uusikaupunki 0,68
Vehmaa 0,54
Lähde: vm.fi