JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.
Uutiset
9.11.2025 19.00

Ekovinkki: Pimeys saa tulla – valosaaste kuormittaa luontoa ja ihmistä

 Syk­sy on jo eden­nyt pit­käl­le ja ke­sä­a­jan päät­ty­mi­sen myö­tä pi­meä tu­lee en­tis­tä ai­em­min. Luon­non­va­lon vä­hen­ty­es­sä mo­nes­sa ih­mi­ses­sä he­rää tar­ve va­lais­ta pi­me­ää vuo­de­nai­kaa. Eri­lai­set ko­ris­te- ja kau­si­va­lot sy­ty­te­tään, ja pi­ha­va­lo­ja käy­te­tään ah­ke­ras­ti. Myös ka­tu­va­lot pa­la­vat tei­den var­sil­la ja jul­ki­sia paik­ko­ja va­lais­taan te­hok­kaas­ti.

Va­lais­tus mah­dol­lis­taa ak­tii­vis­ta ar­kea pi­me­än ai­kaan ja on tie­ten­kin myös tur­val­li­suus­te­ki­jä tei­den var­sil­la. Ul­ko­ti­lois­sa käy­tet­tä­väl­lä kei­no­va­lol­la on kui­ten­kin myös hait­ta­puo­lia ja yk­si näis­tä on li­sään­ty­vä va­lo­saas­te, jos­ta kär­sii niin luon­to kuin ih­mi­nen­kin. Esi­mer­kik­si hyön­teis­ten ak­tii­vi­suus, suun­nis­tus ja pa­rin­muo­dos­tus saat­ta­vat häi­riin­tyä, ja va­lo­saas­teen us­ko­taan ole­van yk­si te­ki­jä nii­den maa­il­man­laa­jui­sen vä­he­ne­mi­sen taus­tal­la. Myös ih­mi­sen nuk­ku­mi­nen ja tätä kaut­ta ter­veys ylei­ses­ti voi häi­riin­tyä lii­al­li­ses­ta il­ta- ja yö­ai­kai­ses­ta kei­no­va­los­ta.

Ym­pä­ris­tö­on­gel­ma­na va­lo­saas­tees­ta pu­hu­taan vie­lä vä­hän, mut­ta esi­mer­kik­si vii­me­ai­ko­jen upe­at re­von­tu­li­näy­tök­set ja täh­ti­tai­vaan muut il­mi­öt ovat he­rät­tä­neet poh­ti­maan asi­aa. Voi­sim­me­ko vie­lä säi­lyt­tää sen ver­ran pi­me­ää tai­vas­ta, et­tä näi­den va­loil­mi­öi­den seu­raa­mi­nen on­nis­tui­si koko Suo­mes­sa ja sa­mal­la tur­vai­sim­me luon­nol­le tar­peel­lis­ta pi­meyt­tä.

Kei­no­va­lon käyt­töön ja mää­rään tu­li­si siis kiin­nit­tää huo­mi­o­ta. Huo­leh­di ai­na­kin sii­tä, et­tä omat pi­ha­va­lot on oi­kein suun­nat­tu ei­vät­kä osoi­ta tai­vaal­le. Muis­tat­ko sam­mut­taa va­lot il­lal­la, kun nii­tä ei enää tar­vi­ta tai voi­si­ko ne ajas­taa sam­mu­maan so­pi­vaan ai­kaan? Myös jul­kis­ten paik­ko­jen va­lais­tuk­sen tar­pees­sa ja to­teu­tus­ta­vas­sa oli­si tar­kas­te­lun va­raa. On­ko ai­na osat­tu tai eh­dit­ty huo­mi­oi­da myös huk­ka­va­lon mi­ni­moin­ti? Va­lais­tuk­sen op­ti­moin­ti ja vä­hen­tä­mi­nen ovat myös sääs­tö­mah­dol­li­suus. Kaup­pa­kes­kus­ten mai­nos­va­lo­ja on­kin jo alet­tu sam­mut­te­le­maan il­ta-ai­kaan ja tämä ke­hi­tys toi­vot­ta­vas­ti jat­kuu.

 Vin­kin laa­ti San­na Ki­vi­mä­ki Va­lo­ni­as­ta

Näköislehdet

Kysely