Kylläpä sinulla on käynyt hyvä tuuri, saattaa joku todeta, kun näkee Raimo Lakson otoksen vaikkapa telkänpöntöstä pois pyrähtävästä poikasesta. Mutta ei se ole mitään tuuripeliä, tuumaa Lakso.
Entiselle HR-päällikölle ihmiset ovat kaikki kaikessa. Hakkenpään After Sail -ravintolasta tuttu Marika Fyhr-Elonen aloitti Taivassalon kunnan henkilöstö- ja hallintoasiantuntijana elokuussa.
Pizzavaunun myötä toteutui pitkään hautunut unelma
Kari Räty laittoi erityisopettajana sielunsa peliin lasten ja nuorten kanssa. Nyt hän seuraa kouluarjen muutoksia eläkkeeltä käsin – ja tuntee huolta.
Kahvipöytäkeskusteluista syntyi idea väitöskirjalle viranhaltijoiden kokemuksista ja yhteistyöstä luottamushenkilöiden kanssa.
Valpperin koulu jatkaa kahden opettajan resurssein. Vanhempainyhdistystä luotsaava Anu Arvola katsoo tulevaan toiveikkaana.
Broileritilan emäntä julkaisee toisen runoteoksensa
Hip hop -kulttuurissa Arttu Jalonen arvostaa yhteisöllisyyttä
Tuoreimpina saavutuksina kolme hopeaa Taiwanista World Masters -kisoista.
Krista Uski-Bronzinin työ koirahoitolan yrittäjänä mahdollistaa myös taiteen tekemisen
Väkivahva Annika Karhu näyttää, ettei ole olemassa miesten ja naisten töitä
Närkästyminen hyvinvointivaltion purkajaisiin sai lähtemään mukaan vaikuttamaan politiikkkaan.
Kristiina Ahala-Vuori opiskeli kätilöksi. Terveydenhuollon ja maatalouden taitajaa on innoittanut vanhempien rautainen ammattitaito
Sannamari Mäkelä on paluumuuttaja, jonka kolmas muuttokerta Velkualle toi perheineen saareen, jossa eletään yhteysaluksen varassa. Se kertoo syvistä juurista, sitoutumisesta ja paikkakuntarakkaudesta. Niistä on kiittäminen paikallista yhteisöä ja päiväkodin ja koulun kasvattajia. Sannamari näkee saariston potentiaalin, ja toivoo, että muutkin näkisivät.
Vakka-Suomen Sanomat