Saara Huovinen
Kustavin eläkeyhdistyksessä on noin 200 jäsentä. Kuukausitapaamisissa joka kuukauden ensimmäisenä torstaina on teemana jokin ikäihmisten terveyteen ja hyvinvointiin liittyvä aihe.
– Osallistujia niissä on ollut noin 40–50. Tärkeää on myös toisten tapaaminen ja jutustelu kahvikupin äärellä, puheenjohtaja Päivi Lehtonen kertoo.
Syyskokouksessa valittuun hallitukseen kuuluvat Lehtosen lisäksi varapuheenjohtaja Hemmo Österman, sihteeri Antti Likitalo, rahastonhoitaja Merja Erkkilä, vaikuttamisvastaava Anne Kuusinen, keittiötoiminnasta vastaava Eija Laihonen-Aalto sekä Pentti Partanen ja Mauri Vierimaa.
Yhdistys järjestää lisäksi muun muassa ohjattua kuntosalitoimintaa, tuolijumppaa sekä boccian ja mölkyn pelaamista, retkiä teatteriesityksiin ja konsertteihin sekä karaokekerhoa.