Avoimet Lauteet -saunapäivä kutsuu tutustumaan Uudenkaupungin, Pyhärannan, Laitilan ja Vehmaan saunatarjontaan lauantaina 6.9.
Päivän aikana kymmenet yksityiset, yritykset ja yhdistykset avaavat saunansa tapahtumavieraille – joko saunottavaksi tai muuten tutustuttavaksi. Tapahtumaan voivat siis osallistua kaikki saunoista, saunarakentamisesta ja saunakulttuurista kiinnostuneet..
Saunapäivä alkaa aamupäiväsaunalla klo 10–13, jatkuu päiväsaunalla klo 12–17 ja iltasaunalla klo 17–21. Tapahtuma on pääosin maksuton, joissain saunoissa voi olla pieni pääsymaksu.
Saunasta toiseen voi siirtyä rennosti saunatakki päällä, jos se itsestä tuntuu mukavalta. Monella saunalla on mahdollisuus uintiin.
Saunojen lisäksi tarjolla myös oheisohjelmaa. Osassa saunoista on tarjolla esimerkiksi perinteisiä saunahoitoja, buffetteja ja saunatuotteita. Luvassa on myös saarikohteita, joihin kuljetusvaraukset tehdään ennakkoon.
Mukana tapahtumassa on myös saunasankari Janne Orava.
Tapahtuman järjestävät Uudenkaupungin Vanhat Talot ry ja Ukipolis Oy:n Saunakulttuurihanke.