JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.
Uutiset
Naantali
1.12.2025 11.11

Presidentti myönsi Pekka Ritvaselle asessorin arvonimen

Naan­ta­lin seu­ra­kun­ta­yh­ty­män yh­tei­nen kirk­ko­val­tuus­to juh­lis­ti vii­me vii­kol­la ta­sa­val­lan pre­si­den­tin myön­tä­mää ases­so­rin ar­vo­ni­meä en­ti­sel­le val­tuus­ton pu­heen­joh­ta­ja Pek­ka Rit­va­sel­le.

Ar­vo­ni­mi on tun­nus­tus elä­män­työs­tä, si­tou­tu­mi­ses­ta ja vas­tuun­kan­nos­ta yh­tei­sön hy­väk­si.

Pek­ka Rit­va­nen on syn­ty­pe­räi­nen naan­ta­li­lai­nen, jon­ka elä­män­työ on ol­lut tii­viis­ti si­dok­sis­sa Naan­ta­liin, sen seu­ra­kun­tiin ja tääl­lä asu­viin ih­mi­siin. Hän on omis­ta­nut uran­sa kas­va­tuk­sel­le ja kou­lu­tuk­sel­le: en­sin luo­ka­no­pet­ta­ja­na ja myö­hem­min kou­lun joh­ta­ja­na.

Pek­ka Rit­va­sen pa­nos yh­teis­kun­nal­li­sis­sa teh­tä­vis­sä on ol­lut poik­keuk­sel­li­sen laa­ja. Vuo­si­kym­men­ten ajan hän on kan­ta­nut vas­tuu­ta seu­ra­kun­nan hal­lin­nos­sa ja ol­lut eri hal­lin­to­e­lin­ten pu­heen­joh­ta­ja­na kes­kei­ses­sä roo­lis­sa Naan­ta­lin seu­ra­kun­ta­yh­ty­män ra­ken­ta­mi­ses­sa.

Näköislehdet

Kysely