Nauvon, Niinijokivarren, Rymättylän ja Varsinais-Suomen Osuuspankkien edustajat allekirjoittivat yhdistymissuunnitelmat.
Antti Ranki
Nauvon, Niinijokivarren, Rymättylän ja Varsinais-Suomen Osuuspankkien hallitukset ovat allekirjoittaneet yhdistymissuunnitelmat, joiden tavoitteena on pankkien yhdistyminen tämän vuoden lopussa. Toteutuessaan pankkien yhdistyminen hyödyttää yli 240 000 varsinaissuomalaista osuuspankin asiakasta.
Nauvon, Niinijokivarren ja Rymättylän Osuuspankkien hallitukset ovat selvittäneet mahdollisuuksia yhdistyä osaksi OP Varsinais-Suomea. Selvitykset osoittivat, että pankkien yhdistäminen on mahdollista ja erittäin hyvä ratkaisu asiakkaiden ja maakunnan kannalta.
Pankkien hallitukset esittävät, että yhdistymisestä päätettäisiin kunkin pankin edustajiston tai osuuskunnan kokouksessa toukokuussa 2026 ja yhdistyminen tapahtuisi vuoden 2026 lopussa.
– Selvitimme avoimin mielin ennen kaikkea sitä, mitä asiakkaillemme voisi olla tarjolla isommasta pankista. Neuvotteluiden edetessä vahvistui näkemys, että meillä on käsillä hyvä mahdollisuus olla mukana luomassa vahva, kilpailukykyinen ja sääntelyvaateet täyttävä maakunnallinen pankki, joka kestää aikaa. Uskon vahvasti, että osana OP Varsinais-Suomea voisimme olla parempien taloudellisten valintojen valmentaja kaikille asiakkaillemme, kertoo OP Rymättylän hallituksen puheenjohtaja Mika Putus.
OP Lounaisrannikko, OP Lounais-Suomi, OP Turun Seutu ja OP Vakka-Auranmaa yhdistyivät OP Varsinais-Suomeksi 1.1.2026.