Mynämäen kunnan toimipisteissä järjestettiin sähkökatkoharjoitus maanantaina 9.2. klo 6 alkaen. Harjoitus koski kunnan kouluja, päiväkoteja, kirjastoja sekä kunnanvirastoa, ja oli osa kahden harjoituksen kokonaisuutta.
Ensimmäinen harjoitus järjestettiin 13.11.2025 ja siitä tiedotettiin niin henkilökuntaa kuin kunnan asiakkaitakin etukäteen. Tänään 9.2. järjestetystä harjoituksesta ei tiedotettu etukäteen henkilöstöä tai kunnan palvelujen asiakkaita, ainoastaan toimipisteiden esihenkilöt olivat valmistautuneet tilanteeseen etukäteen.
Kunta sai harjoituksesta arvokasta tietoa ja toimintavarmuutta oikeaa häiriötilannetta varten. Harjoitus osoitti, että valmius häiriötilanteessa toimimiseen on Mynämäessä hyvä. Mynämäen kunta kiittää kaikkia päivässä mukana olleita perheitä, oppilaita, opiskelijoita, asiakkaita sekä henkilökuntaa ymmärryksestä harjoituksen osalta ja pahoittelee harjoituksesta aiheutunutta vaivaa.