Mynämäen uuden kuntastrategian valmistelu on edennyt luonnosvaiheeseen. Kuntalaisten on mahdollisuus kommentoida strategiaa kunnan verkkosivulta löytyvän kyselyn kautta. Luonnoksesta järjestetään lisäksi infotilaisuus kirjastolla tiistaina 25.11. kello 17–18.30.
Sari Honkasalo
Mynämäen uuden kuntastrategian valmistelu on edennyt luonnosvaiheeseen. Kuntalaisten on mahdollisuus kommentoida strategiaa kunnan verkkosivulta löytyvän kyselyn kautta. Luonnoksesta järjestetään lisäksi infotilaisuus kirjastolla tiistaina 25.11. kello 17–18.30.
Kuntastrategiassa määritellään kunnan tulevaisuuden suuntalinjat sekä toiminnan ja talouden painopisteet. Sen laadinnassa huomioidaan kunnan erityispiirteet, toimintaympäristö, väestörakenne sekä elinkeinoelämän ja yhdyskuntarakenteen kehitysnäkymät.
Strategian pohjatietona on käytetty tilastotietoja Mynämäen kunnan nykytilasta sekä ennusteita tulevasta kehityksestä. Olennainen osa aineistoa ovat taustakyselyt ja sidosryhmien evästykset strategiatyölle. Kuntalaisista lähes 500 vastasi kesän 2025 aikana järjestettyyn alkuvaiheen strategiakyselyyn.
Strategian luonnos on kommentoitavissa marraskuun loppuun saakka, minkä jälkeen strategiaa viimeistellään virkatyönä ja kunnanhallituksen ohjaamana. Tavoitteena on, että kunnanvaltuusto voi hyväksyä uuden kuntastrategian vuoden 2026 ensimmäisessä kokouksessaan.
Vastauksia kyselyyn toivotaan niin yhdistyksiltä, yrityksiltä, yhteisöiltä kuin yksittäisiltä kuntalaisiltakin.
– Haluamme strategiaan vahvasti kuntalaisten äänen kuuluviin siitä, mitä Mynämäen pitäisi tehdä ja olla, toteaa kunnanjohtaja Carita Maisila.
Strategiset tavoitteet jakautuvat painopisteiden alle. Niitä ovat: hyvinvoivat ihmiset, elinvoimaiset yritykset, lumovoimainen luonto ja vastuulliset edelläkävijät.
– Ihmisten hyvinvoinnissa on paljon kunnan hyvinvointiin liittyviä tavoitteita, samoin yksityiset ja yhdistykset on nostettu erikseen esille, Maisila toteaa.
Elinvoimaisten yritysten Mynämäessä on konkreettisina tavoitteina esimerkiksi Kasitien varren kehittäminen kaupan, teollisuuden ja asumisen tarpeisiin, Mietoisten alueen kehittäminen asumiseen sekä Pyheen alueen profiloiminen matkailupalveluiden keskittymänä. Sujuvista liikenneyhteyksistä luonnoksessa on mainittu Kasitien nelikaistaistus ja sujuvat liittymät.
– Varmasti tullaan vielä käymään poliittista keskustelua lähijunaliikenteestä ja Fölialueeseen liittymisestä, mutta ajattelen kuitenkin, että niistäkin olisi hyvä olla strategisen tason linjaus, että tavoitellaanko vai ei, Maisila toteaa.