Lapsellinen teko -diplomi annettiin Maija Mehtoselle.
Naantalin Pelastakaa Lapset ry palkitsi tänä vuonna Maija Mehtosen Vuoden lapsellinen teko -diplomilla. Tämä tunnustus annetaan henkilölle, joka on omalla työllään edistänyt lasten ja nuorten oikeuksia sekä hyvinvointia Naantalissa.
Maija on tehnyt merkittävää ja konkreettista työtä nuorten auttamiseksi. Hän on toiminut vapaaehtoisena lasten ja nuorten tukena sekä alakoulussa että nyt yläkoulussa. Hänen ammattitaitonsa ja sitoutumisensa näkyvät jokaisessa kohtaamisessa. Nuoret, vanhemmat ja henkilökunta arvostavat häntä suuresti.
Tämän vuoden teema, lapsen oikeus kuulua, kertoo myös Maijan työstä. Hän on ollut tukemassa ja auttamassa nuoria olemaan osana yhteisöä, vahvistaen näin heidän ääntään. Arvokkaalla työllään Maija on ollut mahdollistamassa yhteisön, jossa nuori tulee nähdyksi ja kuulluksi.
– Naantalin Pelastakaa Lapset ry kiittää Maijaa sydämellisesti tästä työstä ja kannustaa näin myös muita toimimaan lasten ja nuorten tukena sekä tuomaan heidän ääntään kuuluviin, kiittää yhdistyksen puheenjohtaja Ritva Raitmaa.