Maskun kunta pyrkii myymään entisen terveyskeskuskiinteistön huutokaupalla.
Arkisto/ Sari Honkasalo
Tarjoajia pyydetään kuvaamaan tarjouksessaan kiinteistön tuleva käyttötarkoitus ja mahdollinen kaavan päivitystarve.
Sari Honkasalo
Maskun kunta asettaa käytöstä poistetun terveyskeskuskiinteistön myyntiin huutokauppamenettelyllä. Kunnanhallitus päätti asiasta maanantaina.
Huutokaupan ehtoihin kirjataan, että tarjoajia pyydetään kuvaamaan tarjouksessaan kiinteistön tuleva käyttötarkoitus ja mahdollinen kaavan päivitystarve.
Kunnanhallitus pidättää itsellään oikeuden hyväksyä tai hylätä tarjous.
Huutokauppaan päädyttiin, koska kiinteistönvälitysliike ei antanut kiinteistöstä pyydettyä markkina-arviota toimivien markkinoiden puuttumisen vuoksi.
Terveyskeskuksen kiinteistö on ollut tyhjillään kuluvan vuoden kesäkuusta lähtien, kun vuokrasopimus Varsinais-Suomen hyvinvointialueen kanssa päättyi.
Kiinteistön myymiseen päädyttiin, koska rakennus on huonokuntoinen, korjaukset olisivat kalliita ja kiinteistön ylläpidon kulut ovat edelleen suuret, vaikka ilmanvaihto ja lämmitys on säädetty mahdollisimman pienelle.
Useissa vaiheissa vuosina 1982–1991 rakennetun kiinteistön kokonaispinta-ala on 3848 neliötä. Siihen on tehty useita peruskorjauksia, joista viimeisin oli C-osan vesikaton uusiminen.
Korjauksista huolimatta kiinteistössä työskennelleet tekivät ilmoituksia sisäilmaongelmista. Tehtyjen tutkimusten perusteella ei ole pystytty suoraan päättelemään, mistä syistä koetut sisäilmaongelmat ovat johtuneet.
Myyntiasiaa valmisteltaessa on todettu, että kiinteistön rakenteet ovat saavuttaneet teknisen käyttöikänsä lopun, eikä kunnan ole taloudellisesti perusteltua tehdä merkittäviä korjausinvestointeja ilman varmaa tulevaa vuokralaista.
Rakennuksen jatkokäyttöä vaikeuttaa sen suuren koon lisäksi alkuperäinen suunnittelu erityisesti terveyskeskustoimintaan soveltuvaksi.
Kiinteistön jäljellä oleva tasearvo on suuri, noin 1,3 miljoonaa euroa. Mikäli kiinteistön myynti ei onnistu, seuraavaksi kunnassa harkitaan rakennuksen purkua ja korvauksen hakemista valtiolta.
Kunnat voivat sote-uudistuksen voimaanpanolain mukaan saada tietyin ehdoin korvauksia sote-uudistukseen ja kiinteistöihin liittyvistä tappioista.