Valtakunnallinen Lupa- ja valvontavirasto on myöntänyt kunnille, kuntayhtymille ja toisen asteen koulutuksen järjestäjille yhteensä 2,6 miljoonaa euroa liikuntaneuvonnan kehittämiseen tälle vuodelle.
Kehittämisavustus kuuluu Suomi liikkeelle -ohjelmaan, jonka tavoitteena on saada kaikenikäiset liikkumaan enemmän. Avustusta ovat voineet hakea kunnat ja kuntayhtymät. Lisäksi yksityiset koulutuksen järjestäjät ovat voineet hakea avustusta liikuntaneuvontaan, joka kohdistuu lukioissa ja toisen asteen ammatillisessa koulutuksessa oleviin opiskelijoihin.
Varsinais-Suomessa avustus myönnettiin kuudelle kunnalle tai kaupungille, ja yksi niistä on Maskun kunta. Masku saa avustusta maskulaisten hyvinvoinnin edistämiseen vakiintuneella liikuntaneuvonnalla.
Lisäksi avustus myönnettiin Varsinais-Suomessa Raision seudun koulutuskuntayhtymälle.
Avustuksia myönnettiin kaikkiaan 88 taholle.