Naantali myy Kummelin rakennuksen livonsaarelaiselle Säpiniitun tila Oy:lle.
Arkisto / Sari Honkasalo
Kirjastoa ja päiväkotia varten 10 vuoden vuokrasopimus.
Sari Honkasalo
Naantalin kaupunki myy Velkuan Teersalossa sijaitsevan entisen Palvelukeskus Kummelin rakennuksen Livonsaaressa toimivalle Sosiaalipalveluyritys Säpinniitun tila Oy:lle sen tekemän tarjouksen mukaisesti 350 000 euron kauppahintaan. Kaupunki myös vuokraa ostajalle 4242 neliömetrin määräalan, jolla rakennus sijaitsee.
Alue on kaavoitettu yleisten palveluiden käytöön. Säpiniitun tila Oy tuottaa erityisryhmille päivätoimintaa maatilaympäristössä hyödyntäen luontoa ja eläimiä kuntouttavana ja hyvinvointia tukevana elementtinä.Yrityksen tarkoituksena on käyttää rakennusta sosiaaliseen palveluasumiseen.
Kaupunginhallituksen maanantaina hyväksymän kauppakirjan mukaisesti Naantali vuokraa ostajalta Kummelin kirjasto- ja varhaiskasvatustilat oheistiloineen kymmenen vuoden määräaikaisella sopimuksella.
Varsinais-Suomen hyvinvointialue Varha luopui Kummelin ryhmäkodin vuokraamisesta vuoden 2025 lopussa. Naantalin kaupungin tilapalvelut on käynyt syyskuusta 2025 alkaen rakennuksen uudesta käytöstä markkinavuoropuheluita, joissa oli ainoastaan yksi osallistuja.
Catella Property Oy:n tammikuussa tekemän markkina-arvotarkastelun mukaan Kummelin rakennuksen markkina-arvo on 350 000 euroa. Kummelin kaltaisten rakennusten ostajia on markkinoilla vähän.
Kaupungin näkökulmasta Säpiniitun tila Oy:n toiminta on Kummelille suotuisa, käyttä kaavan mukaista ja säilyttää Teersalossa aktiivista palvelutoimintaa. Säpiniitun tarjous myös mahdollistaa kaupungin kirjasto- ja varhaispalvelujen jatkumisen nykyisissä tiloissa.