Gasum Oyj:n Vehmaan biokaasulaitokselta tulee hajuhaittaa, josta päästään eroon arviolta vielä lokakuun aikana.
Arkisto/Saara Huovinen
Vastaanotettavan jätteen sekoitussäiliön katteessa on ilmavuotoa. Uusi kate on on tilattu, ja se päästään asentamaan arviolta vielä lokakuun aikana.
Gasum Oyj:n Vehmaan biokaasulaitoksella on meneillään poikkeustilanne, josta voi aiheutua hajua lähiympäristöön. Vastaanotettavan jätteen sekoitussäiliössä havaittu pientä rakenteellista vauriota. Säiliön pressukatteen saumoissa on havaittu alkavaa materiaalin heikentymistä ja ilmavuotoa. Säiliöstä voi aiheutua hajua laitoksen lähialueille.
Säiliön toimittajalta on tilattu uusi kate, joka on parhaillaan tehtaalla valmistuksessa. Uusi kate asennetaan mahdollisimman pian, arviolta lokakuun aikana.
Säiliön painetasoa on poikkeustilanteen aikana laskettu ilmapäästön minimoimiseksi. Lisäksi rikkiyhdisteitä sitovan kemikaalin syöttöä on lisätty, ja säiliön rikkipitoisuutta seurataan tehostetusti.
Säiliön katteen huollon yhteydessä laitokselle varataan myös ylimääräinen kate varastoon, jotta vaihto voidaan tulevaisuudessa tehdä pikaisesti, mikäli kate vaurioituu. Poikkeustilanteesta on tiedotettu Lupa- ja valvontavirastoa sekä kunnan ympäristötoimea.