Kokoomuksen naantalilainen kansanedustaja ja talousvaliokunnan varapuheenjohtaja Pauli Aalto-Setälä kaipaa EU:n komissiolta vahvempia toimia ulkomaalaisen verkkokaupan ongelmiin puuttumisessa. Parissa vuodessa räjähdysmäisesti kasvaneelle, erityisesti kiinalaiselle, ulkomaiselle verkkokaupalle on laadittava Aalto-Setälän mukaan EU-tasoiset säännöt, sekä turvallisuuspuutteiden että vääristyneen kilpailun takia.
Tullin alle 150 euron lähetyksiä koskevien tilastotietojen mukaan Suomeen tuli vuonna 2024 EU:n ulkopuolelta 28,2 miljoonaa lähetystä, kun vuotta aiemmin lukumäärä oli 3,6 miljoonaa lähetystä. Määrä kasvoi siis 678 prosenttia. Kasvun taustalla on ennen kaikkea kiinalaisten lähetysten määrän kasvu.
– Meneillään on massiivinen tavarainvaasio aivan omilla säännöillään. EU:hun ja Suomeen EU:n ulkopuolelta tilattujen ja toimitettujen pienten verkkokauppaostosten määrä on monisatakertaistunut parissa vuodessa, ja tullin ennakkotiedot kertovat trendin kiihtyvän. Euroopan ja Suomen markkinat ovat jäämässä kiinalaisen verkkokauppavyöryn alle, Aalto-Setälä sanoo.
Aalto-Setälä kantaa erityistä huolta nopeasti yleistyneen kiinalaisen verkkokaupan yritys-, kuluttaja- ja ympäristövaikutuksista. Halpatuonti lisää kulutusta ja pitkät toimitusmatkat ja halvat muovituotteet ympäristön kuormitusta.