JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.
Pääkirjoitukset
29.9.2026 6.00

Pääkirjoitus: Vanhasta uutta sadaksi vuodeksi

Vii­me per­jan­tain Va­kas­sa, Ra­ken­ta­mi­nen ja asu­mi­nen -lii­te mu­kaan lu­et­tu­na, oli use­am­pi­kin ker­to­mus sii­tä, mi­ten van­ha ra­ken­nus saa si­säl­leen uut­ta elä­mää, kun sen myyn­ti-il­moi­tus osuu oi­ke­an os­ta­jan sil­miin.

Yk­si oli mök­ki­reis­sul­la kat­so­nut van­haa torp­paa usein ohi aja­es­saan, ja pää­tyi­kin sit­ten muut­ta­maan py­sy­väs­ti mök­ki­paik­ka­kun­nal­leen, kun talo tuli myyn­tiin.

Toi­nen et­si tar­koi­tuk­sel­la van­haa ta­loa, jota oli­si sa­nee­rat­tu mah­dol­li­sim­man vä­hän, jot­ta myös tur­haa pu­ret­ta­vaa oli­si mah­dol­li­sim­man vä­hän. Sii­hen­kin ta­loon muu­te­taan py­sy­väs­ti ai­ka­naan, kun­han re­mont­ti val­mis­tuu.

Kol­mas löy­si sa­ta­vuo­ti­aan saa­ris­to­lais­tu­van, jos­ta te­kee it­sel­leen mök­kiä. Ku­vaa­vaa eri ai­ka­kau­sien ra­ken­nus­ta­voil­le on, et­tä sa­mas­sa pi­ha­pii­ris­sä ole­vas­sa 1970-lu­vul­la ra­ken­ne­tus­sa sau­nas­sa ei ole mi­tään sääs­tet­tä­vää, vaan ti­lal­le kan­nat­taa ra­ken­taa ko­ko­naan uu­si.

Nel­jän­nes­sä ju­tus­sa 1800-lu­vun kau­pun­ki­ta­lon piip­pua ja hor­me­ja kun­nos­ta­nut muu­ra­ri ker­too, et­tä täy­tyy op­pia asi­oi­ta taak­se­päin. Van­hois­ta me­ne­tel­mis­tä on kui­ten­kin vai­kea saa­da op­pia el­lei ole niin on­ne­kas, et­tä pää­see työs­ken­te­le­mään nii­tä tai­ta­vien mes­ta­rien kans­sa, ku­ten ju­tus­sa haas­ta­tel­tu muu­ra­ri.

Asi­oi­den op­pi­mi­nen taak­se­päin voi­si ol­la hyvä mo­nes­sa­kin koh­taa. Van­ho­ja ta­lo­ja kun­nos­ta­vat tie­tä­vät, et­tä jos pe­rin­tei­sin me­ne­tel­min käy­tet­ty pe­rin­tei­nen ma­te­ri­aa­li on py­sy­nyt hy­vä­nä sata vuot­ta, se ei voi ko­vin­kaan vää­rin ol­la, ja uu­del­leen sa­maan ta­paan teh­ty­nä us­kal­taa ar­vi­oi­da kes­tä­vän toi­set sata vuot­ta.

Kun ele­tään ajas­sa, jos­sa uu­den ra­ken­ta­mi­nen on kal­lis­ta ja yhä use­am­man ulot­tu­mat­to­mis­sa ta­lou­del­li­ses­ti, pi­täi­si huo­leh­tia sii­tä, et­tä van­han kun­nos­ta­mi­seen us­kot­tai­siin myös ra­hoi­tus­puo­lel­la enem­män.

Jois­sa­kin ta­pauk­sis­sa avuk­si voi tul­la elin­voi­ma­kes­kuk­sen kaut­ta ha­et­ta­va ra­ken­nus­pe­rin­nön hoi­to­a­vus­tus, jon­ka ta­voit­tee­na on säi­lyt­tää suo­ma­lais­ta ra­ken­nus­pe­rin­töä ja kult­tuu­riym­pä­ris­töä jäl­ki­pol­vil­le. En­si vuo­den avus­tus­ten ha­ku­ai­ka on tu­los­sa syk­syn ai­ka­na.

Sari Hon­ka­sa­lo

Näköislehdet

Kysely