Varsinais-Suomen keskustan piirihallituksen ja aluevaltuustoryhmän mielestä hyvinvointialueella tulee olla kattava lähipalveluverkosto. Jokaisessa kunnassa on oltava vähintään yksi sosiaali- ja terveysasema.
Sosiaali- ja terveysaseman palveluita voidaan tukea muun muassa liikkuvilla ja jalkautuvilla palveluilla. Tärkeitä lähipalveluita ovat esimerkiksi kouluterveydenhuollon ja opiskeluhuollon palvelut kouluilla, äitiys- ja lastenneuvolat, sosiaali- ja terveydenhuollon neuvonta, hoitaja- ja lääkärivastaanotot, suun terveydenhuollon palvelut sekä sosiaalityön palvelut.
Keskusta pitää hyvinvointialueuudistuksen yhtenä tärkeimmistä tavoitteista eriarvoisuuden vähentämistä. Vanhan järjestelmän tuloksena eri sosiaali- ja väestöryhmien väliset hyvinvointi- ja terveyserot ovat suuria.
Eriarvoisuuden vähentäminen edellyttää sitä, että peruspalveluita ja erityisesti matalan kynnyksen palveluita vahvistetaan. Erittäin tärkeää varsinaissuomalaisten yhdenvertaisuuden kannalta on myös se, että tärkeät lähipalvelut ovat saavutettavia. Palveluiden etääntyminen johtaa siihen, että palveluihin hakeutuvat nykyistä huonommin juuri ne ihmiset, joiden hoidon tai avun tarve on kaikkein suurin.
Kotiin annettavia palveluita on tärkeää kehittää ja vahvistaa. Lapsiperheet tarvitsevat nykyistä enemmän kotipalvelua, mikä tukee perheiden pärjäämistä ja jaksamista. Kotisairaalatoimintaa tulee laajentaa kaikkiin Varsinais-Suomen kuntiin. Ikäihmisten toimintakyvyn vahvistamiseksi on vahvistettava kotikuntoutusta.
Keskusta suhtautuu myönteisesti palveluiden uudistamiseen. Sähköisillä terveys- ja mielenterveyspalveluilla helpotetaan palveluiden saatavuutta ja voidaan parhaimmillaan vähentää kynnystä palveluihin hakeutumiseen. On kuitenkin välttämätöntä huolehtia myös siitä, että fyysiset palvelut ovat tulevaisuudessakin hyvin saavutettavia.
Kun palveluita uudistetaan, on ehdottomasti huolehdittava siitä, että uusi toimiva palvelu on kehitetty ja käytössä ennen kuin jotakin palvelua supistetaan tai se lopetetaan.
Varsinais-Suomen hyvinvointialueen palvelustrategian valmistelu on loppusuoralla. Palvelustrategiassa asetetaan sosiaali- ja terveyspalveluiden pitkän aikavälin tavoitteet ja määritellään myös tulevan palveluverkon periaatteet. Varsinainen palveluverkkopäätös tehdään todennäköisesti vuoden 2024 alussa.
Varsinais-Suomen keskustan piirihallituksen ja aluevaltuustoryhmän yhteiskokous painottaa, että keskusta on puolustanut ja puolustaa jatkossakin Varsinais-Suomen hyvinvointialueella sosiaali- ja terveydenhuollon lähipalveluita.
Varsinais-Suomen keskustan piirihallitus
Varsinais-Suomen keskustan aluevaltuustoryhmä