Minkä veikkaisit olevan suomalaisille tärkeintä? No se on väistämättä oma ja läheisten terveys. Siksi sotesta on puhuttava.
Julkisen talouden haasteista huolimatta Petteri Orpon hallitus on pystynyt kasvattamaan hyvinvointialueiden rahoitusta, vaikka julkisuudessa monesti on toisin väitetty. Käytämme valtakunnallisesti sosiaali- ja terveyspalveluihin tänä vuonna 27,1 miljardia euroa valtion koko budjetin ollessa reilu 90 miljardia. Ikääntyvässä Suomessa vuonna 2029 sotepalveluihin arvioidaan käytettävän jo reilu 29 miljardia euroa.
Kasvavat puolustusmenot, epävarma maailmantilanne sekä välttämättömien rakenteellisten uudistusten tekeminen vasta Orpon hallituksen aikana haastavat hyvinvointiyhteiskuntaamme. Toimivat sosiaali-, pelastus- ja terveyspalvelut ovat elintärkeä osa turvallisuuspolitiikkaa ja huoltovarmuutta.
Nykyinen sotemalli rahoituslakeineen on Marinin hallituksen perintöä. On järkevää, että alueita palkitaan terveyden ja hyvinvoinnin edistämisestä. Tätä työtä Petteri Orpon hallitus tekee, uudistus on kesken.
Viime syksynä toimineelta Varhan Asukasraadilta saatu kansalaisten viesti oli yksimielisen kirkas: Varhan on perustettava tulevat päätöksensä tietoon ja faktoihin, ei poliittisiin kompromisseihin. Meitä poliittisia päättäjiä saa myös mielellään kutsua tutustumaan eri toimialoihin.
Joulukuussa julkaistu riippumaton selvitys nosti esiin muun muassa hyvinvointialueiden määrän järkevöittämisen. Suomen kokoisessa maassa 6–11 hyvinvointialuetta olisi riittävä määrä. Koska sotekulut ovat niin merkittävä osa Suomen budjetista, kaikista puolueista koostuva parlamentaarinen ryhmä eduskuntavaalien 2027 jälkeen voisi olla paikallaan.
Varhassa edetään oikeaan suuntaan, vaikka haasteita vielä piisaakin. Asukas saa sujuvasti palveluita yli kuntarajojen ja monien palveluiden laatu on parantunut. Aluehallituksen vastuulla on kansalaisten päivittäisten hyvinvointipalveluiden varmistaminen ja talouden ohjaus. Aluevaltuusto valvoo toiminnan kehittämistä ja peräänkuuluttaa lisääntyneen rahoituksen vastuullista ja vaikuttavaa käyttöä.
Vaikka puolueiden keinovalikoima eroaa, onneksi suomalaisten puolueiden välillä vallitsee varsin iso yhteisymmärrys siitä, että julkiset hyvinvointipalvelut halutaan turvata jatkossakin.
Katriina Hiippavuori
aluevaltuuston puheenjohtaja, Varha
Janne Aso
1.varapuheenjohtaja, Varsinais-Suomen Kokoomus