JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.
Mielipiteet
16.7.2026 18.00

Lukijalta: Ravut matkustivat linjurilla

Se on koh­ta ra­pu­ai­ka. On myös ai­ka muis­tel­la 1950-lu­vun alun il­to­ja ja al­ku­öi­tä, kun vä­hän toi­sel­la kym­me­nel­lä ole­vien ka­ve­reit­te­ni kans­sa pyy­dys­tim­me sak­si­niek­ko­ja Laa­jo­es­ta My­nä­mä­en Ki­vi­ky­län koh­dal­ta. Enem­män mei­tä in­nos­ti pyy­dys­tys ja yh­des­sä­o­lo kuin pien­ten tas­ku­ra­ho­jen an­sain­ta.

Mi­ten sit­ten saim­me saa­liim­me Tur­kuun mark­ki­noil­le? Uu­den tai ai­na­kin siis­tin pe­ru­na­ko­rin poh­jal­le pan­tiin mär­kiä sam­ma­lei­ta tai mal­las­ruo­hoa. Nii­den pääl­le pa­kat­tiin vä­hin­tään 15 elä­vää ra­pua. Vä­hem­pää ei keh­dan­nut ker­ral­la lä­het­tää. Kori sul­jet­tiin tiu­kal­la kan­kaal­la, ra­vut kun osa­si­vat myös kii­peil­lä pä­re­ko­rin lai­to­ja. San­kaan pan­tiin lap­pu, jos­sa oli oma nimi ja ra­pu­jen mää­rä.

Mas­kun Au­ton lin­ja-au­to läh­ti Ki­vi­ky­läs­tä Tur­kuun seit­se­mäl­tä aa­mul­la. Sil­loin oli ol­ta­va tien­var­res­sa, vaik­ka yö­u­ni oli­si jää­nyt­kin ly­hy­ek­si. Lä­hes poik­keuk­set­ta kul­jet­ta­jat suh­tau­tui­vat myö­tä­mie­li­ses­ti har­ras­tuk­seem­me, ja au­ton ta­ka­kop­piin saat­toi ker­tyä par­haim­mil­laan kym­men­kun­ta­kin ko­ria kau­pun­kiin vie­tä­väk­si.

Kul­jet­ta­jis­ta muis­tan ai­na­kin Ut­tu­lan ja Kal­li­on­pään, mut­ta mu­ka­vin oli nuo­reh­ko Vir­ta­mon Jal­lu, joka ke­hui käy­neen­sä suo­ras­taan huu­to­kaup­paa ra­vuil­lam­me. Hal­li­kaup­pi­aat ja muut ha­luk­kaat tu­li­vat ni­mit­täin ky­se­le­mään os­tet­ta­vaa heti au­ton saa­vut­tua Tur­kuun.

Oli se ai­ka­mois­ta säh­lin­kiä, kun jo­kai­sen ra­pu­ko­rin si­säl­lös­tä os­ta­jan piti erik­seen kir­joit­taa kuit­ti ja ti­lit­tää kul­jet­ta­jal­le ra­hat. Kul­jet­ta­jil­la oli on­nek­si ai­kaa, kun sii­hen ai­kaan pa­luu­läh­tö oli vas­ta kel­lo 14. Ai­na­kin Ni­hat­tu­lan ja Rai­me­lan ra­pu­poi­kien tie­dän lä­het­tä­neen My­nä­jo­en tuo­tok­sia mei­dän lail­lam­me lin­ja-au­tois­sa kau­pun­kiin.

Il­ta­päi­väl­lä oli sit­ten taas ol­ta­va valp­paa­na tien­var­res­sa lin­ju­rin pa­la­tes­sa. Kul­jet­ta­jat ti­lit­ti­vät jo­kai­sel­le meis­tä tie­nes­tim­me ja ker­toi­vat haus­ko­ja sat­tu­muk­si­aan kau­pan­käyn­nis­tä. He ot­ti­vat nau­ret­ta­van pie­nen kor­vauk­sen vä­li­tyk­ses­tään. Kyl­lä kan­nat­ti ol­la vä­leis­sä.

Jark­ko Hei­no

Näköislehdet

Kesälehti (ilmainen)

Kysely