Petteri Paananen arvostelee mielipidekirjoituksessaan (V-SS julkaistu: 20.11.nettilehti ja 21.11. printti) Nousiaisten seurakunnan hallintoa ja taloudenhoitoa. Paanasella on oikeus mielipiteisiinsä, mutta haluan oikaista ja selventää muutamia Paanasen esittämiä väitteitä.
Paanasen mukaan Nousiaisten seurakunnan toiminnan epäselvyydet nousevat vihdoin esiin, ja ovat edenneet seuraavaan vaiheeseen. Nousiaisten seurakunta on Paanasen mukaan vastaanottanut Varsinais-Suomen käräjäoikeudelta vaatimuspyynnön.
Nousiaisten seurakuntaan liittyvä asia on tosiaan vireillä Varsinais-Suomen käräjäoikeudessa, mutta toisin kuin Paananen harhaanjohtavasti antaa ymmärtää, kysymys ei ole Nousiaisten seurakunnan toiminnasta tai sen nykyisen henkilöstön toiminnasta.
Kysymys on siitä, että Nousiaisten seurakunnan entistä viranhaltijaa vastaan on nostettu syyte Varsinais-Suomen käräjäoikeudessa. Haastehakemus on toistaiseksi salassa pidettävä, mutta se liittyy asiaan, josta Nousiaisten seurakunnan kirkkoneuvosto on joulukuussa 2022 päättänyt tehdä tutkintapyynnön. Tutkintapyyntö toimitettiin poliisille seurakunnan toimesta alkuvuodesta 2023.
Paanasen mainitsema ”vaatimuspyyntö” on käräjäoikeudelta seurakunnalle tullut pyyntö ilmoittaa mahdolliset korvausvaatimukset syytettyä kohtaan. Tämä on normaali toimenpide rikosasioissa. Seurakunta on rikosasian asianomistaja. Kukaan ei siis ole vaatimassa mitään seurakunnalta.
Asian tuomioistuinkäsittelystä tiedotusvastuu on käräjäoikeudella, joten Nousiaisten seurakunta ei kommentoi asiaa. Myöskään tuomiokapituli ei kommentoi asiaa, jossa tiedotusvastuu on toisella viranomaisella.
Matleena Engblom
lakimiesasessori
Turun arkkihiippakunnan tuomiokapituli