JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.
Heikinkarin Ranthuoneella tarjolla oli lähiruokahampurilainen, salaattia ja ranskalaisia.

Heikinkarin Ranthuoneella tarjolla oli lähiruokahampurilainen, salaattia ja ranskalaisia.

Jaana Lehtonen

Kulttuuri
Taivassalo
27.5.2026 8.25

Taivassalon eskarilaiset ruokailivat hienosti

Mart­to­jen jär­jes­tä­mä pe­rin­ne on jat­ku­nut jo kym­me­nen vuot­ta.

Tai­vas­sa­lon Mar­tat ja In­ke­ran­nan Mar­tat kus­tan­si­vat pe­rin­tei­sen ra­vin­to­la­ruo­kai­lun es­ka­ri­lai­sil­le. Pe­rin­ne on jat­ku­nut jo noin kym­me­nen vuot­ta.

– Aja­tus on, et­tä syö­dään "hie­nos­ti" mut­ta sel­lais­ta ruo­kaa joka mais­tuu, eli on al­ku­pa­la, pää­ruo­ka ja jäl­ki­ruo­ka, ker­too Jaa­na Leh­to­nen Tai­vas­sa­lon Mar­tois­ta.

En­nen ruo­kai­lua Tai­vas­sa­lon Mart­to­jen puu­tar­ha­mart­ta saa­pui pai­kal­le pol­ku­pyö­räl­lä. Hä­nel­lä oli re­pus­sa, ko­ris­sa ja kas­sis­sa iso kasa ra­par­pe­re­ja.

– Ir­ro­tim­me leh­det lap­sil­le ja ai­kui­sil­le ha­tuik­si ja var­ret ha­lu­si kok­ki, Leh­to­nen sa­noo.

Es­ka­ri­lais­ten ruo­kai­lu jär­jes­tet­tiin tänä vuon­na Hei­kin­ka­rin Rant­huo­neel­la. Al­ku­ruu­ak­si oli nok­kos­keit­toa ja nok­kos­pa­ton­kia, pää­ruu­ak­si ham­pu­ri­lai­nen, rans­kan­pe­ru­nat ja sa­laat­tia. Jäl­ki­ruu­ak­si oli jää­te­löä ja mar­jo­ja läm­pi­män ki­nus­ki­kas­tik­keen kans­sa.

Ko­kin mu­kaan ham­pu­ri­lai­sen säm­py­lät ja pih­vit ovat lä­hi­ruo­kaa.

– Kok­ki ker­toi muu­ten­kin mitä ruo­kaa on tu­los­sa ja mis­sä jär­jes­tyk­ses­sä käy­täm­me ate­ri­mia. Kaik­ki ruu­at tar­joil­tiin pöy­tiin, Leh­to­nen ker­too.

Päi­vä­ko­din hen­ki­lö­kun­ta oli miet­ti­nyt es­ka­ri­lais­ten ja ai­kuis­ten is­tu­ma­jär­jes­tyk­sen. Mart­to­ja ruo­kai­lus­sa oli mu­ka­na kaik­ki­aan nel­jä.

Pai­kal­li­nen tak­si spon­so­roi es­ka­ri­lais­ten kyy­dit Hei­kin­ka­rin Rant­huo­neel­le ja ta­kai­sin.

Näköislehdet

Kysely