Naantalin Lasten Musiikkijuhlat kutsuu lapsia ja lapsiperheitä viettämään riemukasta viikonloppua Naantaliin 6.–7.6.
Ohjelma alkaa Lasten Suuren Puistojuhlan merkeissä lauantaina 6.6. klo 10 Naantalin Vanhankaupungin Kirkkopuistossa, kun Eväitä elämään I -tarinakonsertti pyörähtää käyntiin. Konsertti on suunnattu 2–6-vuotiaille juhlijoille. Vähän isommille, 6–12-vuotiaille, soi oma Eväitä elämään II -tarinakonserttinsa klo 11 alkaen.
Konserttien välissä taikuri vierailee puistossa. Taikurin lisäksi puistossa voi tavata myös päivystävän pehmoeläintohtorin.
Värivalo-liikuntamatto saattaa saada liikettä lasten niveliin. Kepparirata on avoinna ratsastajille ja paikalla on kumipyöräkalustosta kiinnostuneille Ahola Transportin rekkalava.
Puistojuhlan päätyttyä klo 12 voi lapsille suunnattua ohjelmaa jatkaa Ahvenjahdissa Naantalin rannassa.
Sunnuntai 7.6. on Lasten Museopäivä, jota vietetään klo 10–14 taiteilijakoti Casa Haartmanissa ja klo 11–14 Naantalin museossa. Museot järjestävät lapsille entisajan elämään ja asumiseen liittyvää puuhaa ja muuta hauskaa tekemistä museoiden tunnelmallisissa puutarhoissa.
Sunnuntaina 7.6. klo 15 ollaan Metsän peitossa, kun Naantalin Kaivohuoneella soi samanniminen tarinallinen lastenkonsertti. Kiehtovassa tarinassa kesälomaansa mökillä viettävät serkukset tempautuvat seikkailuun, kun he lähtevät poimimaan metsästä mustikoita mummon mustikkapiirakkaa varten.
Naantalin Lasten Musiikkijuhlille myönnettiin Suomen Kulttuurirahaston Varsinais-Suomen rahaston vuosijuhlassa 19.5. apuraha festivaalin toteuttamista varten.