Vakan alueella monta museokohdetta avoinna.
Varsinais-Suomen museopäivä vietetään jälleen elokuun viimeisenä sunnuntaina 30.8. Museopäivänä nostetaan esiin maakunnan laajaa museokenttää sekä sen rikasta ja monipuolista historiaa.
Museopäivää on järjestetty jo yli 30 vuotta, ja päivän järjestävät Varsinais-Suomen museot ry:n, Turun kaupunginmuseo ja museopäivään osallistuvat paikallismuseot.
Varsinais-Suomen museopäivän tapahtumassa mukana oleviin museoihin on museopäivänä vapaa pääsy.
Uudestakaupungista mukana on Wahlbergin museotalo (Ylinenkatu 11), Kalannin kotiseutumuseo (Kuriirikuja 1) ja Kalannin veteraanimuseo (Pruukintie 7), jotka kaikki ovat avoinna klo 11–16. Wahlbergin museotalon kesäaukioloajat päättyvät sunnuntaihin.
Perusnäyttelyn lisäksi museossa on esillä Uudenkaupungin tekstiiliteollisuudesta kertova näyttely Vilttejä ja vaatteita – Made in Uusikaupunki.
Kalanti-Seura pitää sunnuntaina avoinna Kalannin kotiseutumuseon ja Kalannin veteraanimuseon ovia.
Nousiaisten kotiseutumuseolla (Topoistentie 11) on sunnuntaina museopäivän lisäksi myös Lasten museosunnuntai klo 12–15. Tarjolla on mehua, piirakkaa ja pikkuleipiä ja tapahtuman aikana voi rakentaa klapitornin, heittää hernepussia tai maalata ilopäreen. Ohjelmassa on myös aarteenetsintää.
Mynämäessä Karjalan kotiseutumuseo on avoinna klo 11–14. Museossa on esillä teemanäyttely nimeltään Liikenne Karjalassa. Karjalan Martat pitävät pihakahviota auki.
Laajoen museo Vihtorin tupa (Karjalantie 1616) on avoinna klo 11–15. Ohjelmassa on käsityönäytöksiä muun muassa neulonnasta ja pitsinnypläyksestä. Kahvila on avoinna.
Mynämäen museossa voi tutustua teemanäyttelyyn Kaikista kauneimman kankaan. Näyttely on auki sunnuntaina viimeisen päivän. Museo on avoinna klo 11–14. Wirmo-Seuran puoti ja kahvio ovat auki.
Korvensuun konepajamuseo on avoinna klo 11–14. Päivän aikana museossa voi seurata seppämestarin työnäytöksiä. Naapurin Savikulman kahvila palvelee kävijöitä.
Tavastilan kotiseutumuseo on avoinna klo 12–15. Museossa on esillä näyttely Mietoisten koululaitos, ja kahvio on avoinna tapahtuman ajan.
Kustavin saaristolaismuseolla (Vartsalantie 256) on museopäivän ajan klo 12–16 kahvitarjoilu sekä ilmainen sisäänpääsy. Lisäksi museolla on kansallispukujen tuuletuspäivä. Musiikista vastaa klo 12.30–13.30 esiintyvä blues-folk-reggae-trio Hengenheimo.
Maskussa Kemppien tupa (Monnoistentie 16) on avoinna Lemussa kello 11–14.
Naantalissa Casa Haartman (Luostarinkatu 3) on avoinna klo 12–17, Kollolan kotiseututalo (Taattistenjärventie 22, Merimasku) klo 12–15, Naantalin museo (Mannerheiminkatu 21) klo 11–18 ja Rymättylän museo (Kirjalan kirkkotie 2, Rymättylä) klo 12–15.
Taivassalon Viiaisten kartanomuseo (Hakkenpääntie 290) on avoinna klo 11–15.