Uusikaupunkilaisten kuorojen yhteinen joulukonsertti järjestetään Uudessa kirkossa 10.12.
Uusikaupunkilaiset kuorot kokoontuvat vuosittaiseen joulukonserttiin Uuteen kirkkoon keskiviikkona 10.12.
Paikallisten kuorojen yhteinen joulukonsertti on yksi pitkäaikainen joulunalusperinne Uudessakaupungissa. Tänäkin vuonna kuorot kokoontuvat Uuteen kirkkoon joulumusiikin äärelle.
Yhteiskonsertissa on mukana kuusi paikallista kuoroa ja lauluryhmää: Laulu-Veikot, Cantilona, D’ameni, Vox Renaissance, Lauluyhtye Pilke ja Vakka-Opiston Gospel Choir.
Mukana on hyvin erikokoisia ja soinniltaan erilaisia kokoonpanoja. Juuri se on D’amenin kuoronjohtajan Päivi Kurkilahden mukaan erityisen hienoa.
– Jokainen porukka on omanlaisensa, ja juuri se tekee kokonaisuudesta niin kiehtovan, Kurkilahti iloitsee.
Sävel joulun soi -nimeä kantavassa konsertissa kuullaan sekä rakastettuja perinteisiä joululauluja että suurelle yleisölle ehkä tuntemattomampia sävelmiä. Myös moni entuudestaan tuttu laulu on saanut kuorojen käsittelyssä uuden sovituksen. Luvassa on niin koskettavaa tunnelmointia kuin vauhdikasta jamitteluakin.
– Joululaulut perinteenä on rikas. Lauluja löytyy satojen vuosien takaa tai sitten juuri säveltäjän kynästä tulleena, tunnelmoi Vox Renaissance -kuoroa johtava Maikki Autio. – Yhteinen sanoma on ajaton: joulurauhaa ja hyvää mieltä kirkon täydeltä.
Tuppisuuna ei kirkossa tarvitse yleisönkään istua – esitysten välissä kaikki pääsevät liittymään mukaan tuttuihin jouluisiin yhteislauluihin.
Kuorot keräävät perinteisesti konsertissa myös kolehdin valitsemaansa paikalliseen hyväntekeväisyyskohteeseen. Tänä vuonna kolehti lahjoitetaan Aisti ry:n Uudenkaupungin vertaistukiryhmän toimintaan. Lahjoitus käytetään neurokirjon lasten ja nuorten perheiden hyväksi tukemaan jaksamista ja hyvinvointia.
– Itse konserttiin on tuttuun tapaan vapaa pääsy, sanoo Cantilonan kuoronjohtaja, kanttori Hanna Pishro.
Vajaan parin tunnin mittainen konsertti tarjoaa sopivan tauon joulukiireiden keskelle. Sävel joulun soi -konsertti Uudenkaupungin Uudessa kirkossa keskiviikkona 10.12. kello 19.