JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.
Mynämäen kirkossa urut soivat taas heinäkuun urkuvarteissa.

Mynämäen kirkossa urut soivat taas heinäkuun urkuvarteissa.

Jenni Urponen

Kulttuuri
Mynämäki
21.6.2026 9.25

Keskikesä tuo urkumusiikin Mynämäkeen

My­nä­mä­en seu­ra­kun­nan jär­jes­tä­mät ur­ku­var­tit al­ka­vat jäl­leen hei­nä­kuun en­sim­mäi­se­nä päi­vä­nä. Hei­nä­kuus­sa ur­ku­mu­siik­kia on lu­vas­sa My­nä­mä­en Py­hän Lau­rin kir­kos­sa joka kes­ki­viik­ko kel­lo 12.

Tä­män ke­sän ur­ku­var­teis­sa esiin­ty­vät An­na Put­ki­ran­ta (1.7.), Ari Sten­man (8.7.), Jo­han­na Har­ti­kai­nen (15.7.), Ed­la Sa­to­maa (22.7.) ja Jen­ni Ur­po­nen (29.7.).

Ari Sten­man tun­ne­taan mo­ni­puo­li­se­na kirk­ko­muu­sik­ko­na, joka on ko­to­naan niin ur­ku­par­vel­la, psal­mi- ja hym­ni­lau­la­ja­na kuin myös bän­di­muu­sik­ko­na ja so­vit­ta­ja­na. Vii­mek­si hän työs­ken­te­li Uu­den­kau­pun­gin seu­ra­kun­nan kant­to­ri­na.

Sten­man soit­taa Py­hän Lau­rin kir­kon uruil­la rans­ka­lai­sen Je­han Alai­nin, Au­lis Sal­li­sen ja sak­sa­lai­sen Fe­lix Men­dels­sohn-Bart­hol­dyn te­ok­sia

Jo­han­na Har­ti­kai­nen on val­mis­tu­nut kirk­ko­muu­si­kok­si Si­be­lius-Aka­te­mi­as­ta. Hän on ke­vääs­tä 2026 toi­mi­nut Nou­si­ais­ten seu­ra­kun­nan kant­to­ri­na. Har­ti­kai­nen tuo Nou­si­ai­sis­ta My­nä­mä­keen tu­li­ai­si­naan ke­säi­siä tun­nel­ma­ku­via jy­ke­vis­sä ja ko­ris­teel­li­sis­sa ba­rok­ki­ke­hyk­sis­sä. Har­ti­kai­sen ur­ku­var­tis­sa soi Jo­hann Se­bas­ti­an Bac­hin, Mat­ts Arn­ber­gin ja Mar­ko Ha­kan­pään ur­ku­mu­siik­ki.

Tänä ke­sä­nä My­nä­mä­es­sä voi kuul­la myös nuo­rem­man ur­ku­ri­su­ku­pol­ven tai­tu­roin­tia. Ed­la Sa­to­maa on 16-vuo­ti­as lu­ki­o­lai­nen. Hän on har­ras­ta­nut mu­siik­kia jo pie­ne­nä: mus­ka­ris­sa, lap­si­kuo­ros­sa, pi­a­no­tun­neil­la, nuor­ten kuo­ros­sa sekä ur­ku­tun­neil­la. Ur­ku­jen­soit­toa hän on opis­kel­lut isän­sä Tomi Sa­to­maan joh­dol­la jo use­am­man vuo­den ajan.

Ed­la ker­too, et­tä uruis­sa hän­tä in­nos­taa eri­tyi­ses­ti ur­ku­jen mo­ni­puo­li­suus ja suu­ri ää­ni­maa­il­ma. Hän soit­taa mie­lel­lään vauh­dik­kai­ta kap­pa­lei­ta, jois­sa on sel­vä me­lo­dia. My­nä­mä­es­sä Ed­lan soit­ta­ma­na kuul­laan Bac­hia, Cléram­baul­tia ja Hon­kas­ta.

My­nä­mä­en seu­ra­kun­nan omat kant­to­rit An­na Put­ki­ran­ta ja Jen­ni Ur­po­nen ovat so­vit­ta­neet uruil­le te­le­vi­si­os­ta, ra­di­os­ta, elo­ku­vis­ta ja soit­to­lis­toil­ta tut­tua mu­siik­kia. Näi­tä sä­vel­miä seu­ra­kun­ta­lai­set ovat toi­vo­neet eri yh­teyk­sis­sä kuul­ta­vak­seen – täl­lä ker­taa nii­tä kuul­laan myös ur­ku­var­teis­sa.

Put­ki­ran­ta on koon­nut ur­ku­vart­ti­oh­jel­mis­toon­sa 1990-lu­vun las­te­noh­jel­mien tun­nus­mu­siik­ke­ja. muun mu­as­sa Mai­ja Me­hi­läi­sen tun­nus­sä­vel­män. Ke­sän vii­mei­ses­sä ur­ku­var­tis­sa kuul­laan Ur­po­sen soit­ta­ma­na muun mu­as­sa Coldp­lay ja Kuu­maa -yh­ty­ei­den hit­te­jä.

My­nä­mä­en seu­ra­kun­nan jär­jes­tä­miin ur­ku­vart­tei­hin on va­paa pää­sy. Ti­lai­suu­det kes­tä­vät noin 15 mi­nuu­tis­ta puo­leen tun­tiin.

Vii­me vuo­den ta­paan myös tänä vuon­na on mah­dol­li­suus na­pa­ta mu­kaan ur­ku­vart­ti­pas­si. Pas­siin saa pyy­det­tä­es­sä lei­man jo­kai­ses­ta ur­ku­var­tis­ta. Vii­mei­sen ur­ku­var­tin jäl­keen kai­kis­sa ur­ku­var­teis­sa käy­nei­den kes­ken ar­vo­taan muu­ta­ma yl­lä­tys­pal­kin­to.

Näköislehdet

Kesälehti (ilmainen)

Kysely