Yleisömäärä nousi edellisvuoden tasolle.
Kansainvälinen Crusell-viikko järjestettiin Uudessakaupungissa 27.7.–2.8. teemalla Amour – rakkautta ja ranskalaista musiikkia. Festivaali toi yhteen kansainvälisiä huippumuusikoita, nuoria puhallinmusiikin lahjakkuuksia sekä tuhatmäärin yleisöä nauttimaan konserteista historiallisissa kirkoissa, puutalomiljöissä ja konserttisaleissa.
Viikon aikana kuultiin yhteensä 48 konserttia ja tapahtumaa. Pääsymaksullisia konsertteja niistä oli 17. Ohjelmassa yhdistyivät Uudessakaupungissa syntyneen Bernhard Crusellin (1775–1838) musiikki, ranskalaiset klassikot, kamarimusiikki, Vaasan kaupunginorkesterin vierailu sekä nuorten muusikoiden esiintymiset.
Festivaalin taiteellisen johtajan Olli Leppäniemen mielestä on hienoa, että ihmiset ovat löytäneet tiensä konsertteihin.
– Omat tunnelmat ovat onnelliset hienoista konserteista, joissa on saatu kuulla koskettavia esityksiä. Tunnen myös haikeutta, mutta samalla olen todella kiitollinen kuluneesta kuudesta vuodesta, Leppäniemi toteaa.
– On ollut suuri kunnia ja ilo olla mukana tekemässä festivaalia. Olen erityisen onnellinen nähdessäni miten hienoihin käsiin Janne Palkiston ja Kaisa Kortelaisen osalta festivaali jää. Jannen panos näkyi jo tänä vuonna upealla tavalla. En malta odottaa pääseväni ensi kesänä kuulemaan Kaisan suunnittelemaa festivaalia.
Crusell-viikon suosituimmiksi konserteiksi nousivat ranskalaisen Les Bons Becs -yhtyeen vierailu, keskustelua ja musiikkia yhdistäneet kotikonsertit sekä ranskalaisia säveltäjänaisia esitellyt kartanoilta.
Yleisö löysi tiensä konsertteihin ja yleisömäärä nousi edellisvuoden tasolle. Konserteissa kävi 2200 vierailijaa. Lisäksi erilaiset ilmaistapahtumat vetivät Uudenkaupungin kaduille ja torille tuhansia vieraita.
Crusell-seura ry kiittää Uudenkaupungin kaupunkia, festivaalin yhteistyökumppaneita, rahoittajia, vapaaehtoisia sekä kaikkia esiintyjiä onnistuneesta festivaaliviikosta.
Seuraava Kansainvälinen Crusell-viikko järjestetään Uudessakaupungissa 26.7.-1.8.2027.