Aluevaltuusto päätti tällä viikolla kokouksessaan hyvinvointialueen palvelujen asiakasmaksujen määräytymisperusteista.
Maakunnan sosiaali- ja terveydenhuollon asiakasmaksutuotot tulevat olemaan ennakkoarvioiden mukaan 144 miljoonaa euroa vuodessa. Hyvinvointialueuudistukseen liittyen sosiaali- ja terveydenhuollon erilaiset maksut, korvaukset tai palkkiot harmonisoidaan. Lain mukaan asiakasmaksu on enintään palvelun tuottamisesta aiheutuvien kustannusten suuruinen.
Asiakasmaksua ei peritä rintamaveteraaneilta eikä rintamapalvelutunnuksen saaneilta. Peruuttamattomista, käyttämättä jääneistä ajoista peritään maksu myös näiltä asiakkailta.
Osa ikääntyneiden palvelujen asiakasmaksuista on tulosidonnaisia ja maksu määräytyy asiakkaan maksukyvyn mukaan.
Jatkuvan ja säännöllisen kotihoidon maksua määriteltäessä asiakkaan maksukyvyn lisäksi huomioidaan asiakkaan perheen koko ja palvelupäätökseen kirjattujen palvelutuntien määrä. Asiakasmaksua määritettäessä noudatetaan säädöksiä huomioitavien tulojen, vähennysten ja muiden säädettyjen asioiden osalta.
Lasten ja nuorten sosiaali- ja terveyspalvelut ovat pääosin maksuttomia tai niiden maksuperusteet on määritetty laissa.