Jenni Haukio on valloittava, sen saimme nähdä ja kokea hänen suostuessaan vuoden unikeoksi. Näin Pentti Arajärven aloittama perinne jatkui. Runoilijana Jenni Haukio lisäsi kesäkaupungin säihkettä ylistävillä sanoilla.
Jenni Haukio piti paikallista kulttuuritarjontaa hyvänä, mutta aivan erityisesti hän puhui luonnon merkityksestä kesän viettäjälle. Haastatteluissa hän voimisti sanomaansa sinilevätilanteesta: Tilanne on hälyttävä.
Luontomme on tärkeä ykköskesävieraan viihtymisen kannalta. Naantalin sakraaliaukko, joka yhdistää Kultarannan ja kirkon, voi huonosti. Naantalilaisten olohuone on käyttökiellossa.
Ainutlaatuinen Saaristomeri -projekti on puhunut tästä kurjuudesta kampanjoimalla sanoin ja kuvin yhteen vetämällä, että mitään parannusta ei ole 20 vuoteen saatu aikaan.
Se on häpeä Varsinais-Suomelle, ja myös Naantalille, joka on ollut toimeton asian suhteen: vasta tänä vuonna ovat ensimmäiset projektirahat saatu talousarvioon, vaikka jo 20 vuotta sitten teimme aloitteen toimenpiteiden kiireellisesti käynnistämisestä.
Tästä tilasta emme me naantalilaiset, varsinaissuomalaiset ja suomalaiset ansaitse kiitosta. Parempaan on pystyttävä.
Naantalin vuoden 2020 saaristoareenassa aihe oli esillä ja taas puhuttiin ja taas oltiin yhtä mieltä tekemisen tarpeesta.
Kirjoitin elokuussa 2020: Tiedetään, että tekemättä ei voi jättää. Pitää olla tiukka lainsäädäntö tuotannolle ja riittävä rahoitus pelastustoimille. Säädäntöä on valvottava ja maanviljelyn on sääntöjä noudatettava ja varmistettava aktiivisesti säännellyn toteuttaminen – se olkoon julkisen tuotantotuen ehto numero 1. Valtion ja kuntien on toimintaa rahoitettava ja rahat on suunnattava kohteisiin sen perustella mistä toimesta on eniten Saaristomeren kannalta hyötyä. Sitten tule kovin pointti: Tämä on rahoitettava.
Tällä tarkoitin, ettei riitä, että yhteisesti sovitaan vapaaehtoista toimista. Esimerkkinä kipsin levitys ei toteudu enkä viitsi kerrata, mistä on kysymys. Vapaaehtoinen pakko säännöillä ja rahoitusvastuu kaikille valuma-alueen maanomistajille.
Mikko Rönnholm, naantalilainen soutaja